رایانش ابری

می توان گفت، بخشی مهمی از آینده در آینده ی پیشرفت فناوری کشورمان، بحث SAAS Software as a service) ) است. یعنی فناوری به سطحی خواهد رسید که ذخیره داده ها و اطلاعات بر روی فلش ، CD و یا قرار دادن فایل دانلود برای استفاده اشخاص بی معنی خواهد بود و فضای Cloud یا همام رایانش ابری جایگزین آن خواهد شد.

در اصطلاح عامیانه در توصیف این فناوری می توان گقت ” گویی برکت را می باری! ” و یکی از لازمه های بارش برکت در یک لحظه بر میلیون ها انسان این است که بر ابر سوار باشی!

فضای Cloud یا همان ” رایانش ابری ” چه مزیت هایی دارد؟
با یک مثال بسیار ساده شروع می کنیم؛ هر شرکت تولیدی یا خدماتی به بسیاری از خدمات تکنولوژی در جهت تسریع در رسیدن به اهداف خود نیاز دارد.  فضاهای بسیاری وجود دارد که خدمات نرم افزاری را رایگان ارائه می دهند اما در گام بعدی برای پیاده سازی این نرم افزارها بر روی یک سخت افزار با مشکلات متعدد رو به رو می شوند.

در این جا است که حتما باید سروری تهیه شود، تعدادی از پرسنل به سرور متصل شوند، شبکه ای ایجاد شود و سپس نرم افزار نصب گردد.

حال علاوه بر این موارد وقت گیر، مقوله های دیگری مانند نگهداری از سخت افزار سرور، برطرف نمودن ایرادات احتمالی نرم افزار، حفاظت از سرور و داده ها در هنگام بروز اتفاقاتی چون قطع ناگهانی برق وغیره را نیز باید در نظر گرفت.

با توجه به تمام این مسائل بود که دنیای فناوری به سمتی حرکت کرد تا بخش سخت افزار هم به صورت ” As Service ” ارائه شود و به همین دلیل مراکز عظیم داده ای یا همان “Data Center“ با هزینه های بسیار زیاد در نقاط مختلف دنیا برای این مسئله در نظر گرفته شد که بتوانند یک فضای سخت افزاری 24 ساعته ی انلاین با پهنای باند بسیار گسترده را فراهم آورند.

عملکرد این فضای آنلاین سخت افزاری را می توان به شخصی تشبیه کرد که هزینه ی خرید یک خانه کوچک و معمولی را دارد، اما حال تصمیم میگیرد به جای خرید آن خانه، با همان مبلغ یک خانه ی بزرگ و با تمام امکانات را اجاره می کند!

بنابراین استفاده از این فضای با کیفیت و بزرگ علاوه بر کمک به عدم عقب افتادن صنایع، در سرعت پیشرفت آن ها نیز تاثیرمثبت و مستقیم میگذارد.

این مهم ترین مزیت استفاده از فضای Cloud و رها شدن از دردسرهای سخت افزاری است که قطع به یقین می توان گفت یک برد دو طرفه است بین شرکت هایی که این فضا را محیا کردند و اشخاص و سازمان هایی که از این فضا بهره میبرند.

در واقع شرکت های خدمات دهنده به جای این که یک سخت افزار ساده برای فروش به یک نفر تولید کنند، یک سخت افزار عظیم ایجاد کرده اند که می تواند به میلیون ها کاربر اجاره داده شود که ارتقاع خدمات سخت افزاری و امنیت داده ها را نیز تضمین می کند و کاربر دیگر با دغدغه ها و چالش های سخت افزاری رو به رو نمی شود.

صنعت نرم افزار ایران هم در آینده به سمتی خواهد رفت که تمامی نرم افزارها و Application ها را در فضای Cloud ارائه می دهد.

البته پیشگامانی در این حوزه در حال کار بر روی آن هستند، اما واقعیت این است که Cloud به معنای حقیقی خود هنوز پیاده سازی نشده است و عملا اقدامات شرکت هایی که در این حوزه فعالیت می کنند مانند پرشین سیستم، مقدمه چینی بر اجرای درست سرویس Cloud می باشد.

حقیقت بهره گیری از فضای Cloud این است که بتوان خدمات و محصولات را به اشتراک بگذاریم.

در نهایت می توان گفت که درست ترین حالت ممکن جهت استفاده از Cloud این است که یک App، طراحی و تولید شود و مشتری به خودی خود بتواند ثبت نام(Register) کند و در اخر و در همان لحظه ، شرکت ارائه دهنده سرویس با تایید آن، کاربر بتواند از آن استفاده نماید. این حقیقت خدمات ” رایانش ابری ” است.

برچسب ها:
, , , ,
Share this post on:

اخرین دیدگاه ها …

    شرکت پرشین سیستم هخامنش اولین شرکت در تولید نرم افزار های حوزه مالی براساس تکنولوژی بلاک چین
    تلفن: 021-91008664
    INFO@Persiansys.ir

    آیکون های اجتماعی