افزایش سرمایه و انواع آن در بورس

افزایش سرمایه در بورس یکی از مهمترین عوامل تغییرات قیمت سهام شرکت های معامله شده در بورس اوراق بهادار است. قبل از اینکه سرمایه گذاران سفارش خرید و فروش بدهند، آنها وضعیت افزایش سرمایه در بورس را در نظر می گیرند. زیرا سرمایه گذاران باتجربه می دانند که بر تصمیمات سرمایه گذاری آنها تأثیر خواهد گذاشت.

در مورد افزایش سرمایه بیشتر بدانید.

افزایش سرمایه و انواع آن

افزایش سرمایه و انواع آن

به افزایش مقدار مشخصی از سرمایه اشاره دارد که در ترازنامه شرکت وجود دارد. این روند می تواند به دلایل اجباری یا به دلایل اختیاری انجام شود.

تمایل شرکت ها به ایجاد سرمایه جدید زمینه افزایش این سرمایه است. علاوه بر این، سرمایه گذاری های احتمالی که شرکت می تواند با این سرمایه انجام دهد از جمله اهداف افزایش است.

با این حال، اگر این بیشتر کردن سرمایه به دلایل اجباری باشد، دلایل آن ممکن است بسیار متفاوت باشد. مثالا، اگر سرمایه شرکت از حداقل سرمایه تعیین شده در قانون پایین بیاید، این ممکن است یکی از دلایل اجباری باشد.

جدا از این دلایل، تمایل شرکت به سرمایه گذاری های جدید، تقویت ترازنامه خود و سرمایه گذاری های کلان تر با دریافت وام های جدید را می توان از دلایل مهم افزایش سرمایه دانست.

در مورد نرم افزار افزایش سرمایه بیشتر بدانید.

افزایش سرمایه پرداخت شده

اول از همه، افزایش سرمایه پرداخت شده یعنی این شرکت ارزش بازار خود را با نرخ مشخصی افزایش می دهد تا منابع جدیدی برای خود ایجاد کند.

سهامدارانی که قبلا سهام شرکت را در اختیار داشتند با پرداخت قیمت مشخص سهام تازه توزیع شده را به دست می آورند. به این ترتیب آنها سهام خود را در شرکت نسبت به قبل از افزایش سرمایه در همان سطح نگه می دارند.

سرمایه گذارانی که قبلاً سهامی در سهام داشتند، با استفاده از حق تقدم خود در افزایش سرمایه شرکت می کنند. سرمایه گذاران جدید می توانند در این افزایش شرکت کنند. مگر اینکه وضعیت برعکس وجود داشته باشد.

در مورد نرم افزار حضور و غیاب بخوانید.

در حالی که سرمایه شرکت افزایش می یابد، درصد سهام سهامدار چگونه ثابت می ماند؟

شرکتی که افزایش سرمایه پرداخت شده را به سرمایه گذاران خود حق خرید سهام جدید را می دهد. شرکتی با سرمایه ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ دلار با افزایش سرمایه ۱۰۰٪ سهم جدید ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ دلار را ارائه می دهد.

از طرف دیگر، سرمایه گذاران صاحب آن سهام، در صورت خرید همان مقدار، درصد سهام اولیه را حفظ می کنند. به عنوان مثال، یک سرمایه گذار با ۱۰۰۰ لات تعداد یادداشت ها را به ۲۰۰۰ لات افزایش می دهد و در نتیجه درصد حفظ می شود.

در مورد نرم افزار مدیریت الکترونیکی اسناد بخوانید.

با درک اینکه حق تقدم چیست، احتمالا بتوانیم ایده روشنی در مورد مشارکت سرمایه گذاران در افزایش سرمایه پرداختی داشته باشیم.

ابتدایی با توجه به معنی فرهنگ لغت به معنای اولویت است. حق تقدم، که بخشی از افزایش سرمایه پرداخت شده است، به سرمایه گذارانی که قبلاً صاحب این سهام بودند حق خرید سهام تازه ارائه شده را با اولویت می دهد. حق تقدم فقط توسط سرمایه گذارانی که قبلاً مالک آن سهام بودند، قابل استفاده است.

برای استفاده از حق تقدم باید مدت مشخصی به سرمایه گذاران اختصاص داده شود. این مدت نمی تواند کمتر از ۱۵ روز باشد و نمی تواند بیش از ۶۰ روز باشد. داشتن محدودیت پایین تر از این دوره می تواند زمان تأمین وجه نقدی باشد که به سرمایه گذاران داده می شود. زیرا فسخ حق تقدم در کمتر از ۱۵ روز ممکن است باعث شود سرمایه گذاران مبلغ نقدی مورد نیاز برای استفاده از حق تقدم خود را دریافت نکنند.

در مورد نرم افزار مدیریت امور سهام بیشتر بدانید.

افزایش سرمایه رایگان

تفاوت افزایش سرمایه آزاد و افزایش سرمایه پرداخت شده این است که ارزش بازار شرکت تغییر نمی کند. تغییر وضعیت در این افزایش سرمایه پرداخت شده شرکت است.

دلیل تغییر نکردن ارزش بازار این است که سهام جدیدی بدون درخواست هیچ گونه قیمتی از سرمایه گذاران به آنها داده می شود. بنابراین، شرکتها در نتیجه افزایش سرمایه آزاد، بودجه جدیدی به خودشان نمی دهند.

در مورد سامانه تحلیل بازار بیشتر بدانید.

چرا ارزش بازار یک شرکت با تعداد سهام بیشتر تغییر نمی کند؟

در روز افزایش سرمایه آزاد، قیمت سهام به اندازه نرخ افزایش سرمایه آزاد ارزش خود را از دست می دهد.

مثلا؛ سهامی با قیمت ۵٫۰۰ دلار روز جدید را تقریباً با ۳٫۳۴ دلار با ۵۰٪ افزایش سرمایه رایگان آغاز خواهد کرد. تعداد سهام سرمایه گذارانی که قبلاً سهام آن را داشتند، دو برابر خواهد شد.

هدف از افزایش سرمایه آزاد شامل در نظر گرفتن منابع انباشته در سرمایه پرداخت شده شرکت است. بیایید این وضعیت را به شرح زیر توضیح دهیم تا قابل درک باشد. این شرکت به طور معمول دارای ارزش بازار و سرمایه پرداخت شده است. مثلا، اگر ارزش بازار شرکت ۲،۰۰۰،۰۰۰ دلار باشد و ۵۰۰،۰۰۰ دلار آن سرمایه پرداخت شده باشد، با افزایش سرمایه آزاد، ارزش بازار شرکت تغییر نخواهد کرد. با این حال، سرمایه پرداخت شده آن از ۵۰۰۰۰۰ دلار به عنوان درصد افزایش سرمایه آزاد افزایش می یابد.

در مورد نرم افزار ارسال مرسولات بخوانید.

چگونه سرمایه را افزایش دهیم؟

چگونه سرمایه را افزایش دهیم؟

شرکت های معامله شده در بورس سهام شرکت های سهامی هستند. شرکت های سهامی شرکت هایی هستند که سرمایه و سهام معینی از آنها به طور مساوی تقسیم می شود. از آنجا که موضوع اصلی ما بورس است، صحبت در مورد افزایش در شرکتهای سهامی صحت بیشتری دارد.

مجمع عمومی شرکتی که می خواهد سرمایه را افزایش دهد تشکیل می شود. در مورد وضعیت افزایش سرمایه در بورس بحث می کند. و با نشان دادن دلایل آن را به رای می گذارد. در صورت کسب اکثریت ۲/۳ تصمیم به بیشتر کردن سرمایه شرکت گرفته می شود.

در مورد نرم افزار بایگانی اسناد بخوانید.

طی روند تصمیم گیری مجمع عمومی، در مورد موضوعاتی مانند:

  • میزان این افزایش

  • منابع تحت پوشش

  • وضعیت استفاده از حق تقدم

بحث و حل می شود.

شرط دیگر، پرداخت سرمایه قبلی شرکت است. بعلاوه، از آنجا که شرکتهای حاضر در بورس سهام برای عموم آزاد هستند، باید مجوزهای لازم را از هیئت مدیره بازارهای سرمایه اخذ کنند.

جنبه مهم دیگری که باید شناخته شود، ارزش مادی منابع داخلی است که باید در افزایش دادن سرمایه استفاده شود.

در مورد نرم افزار امور سهام بدانید.

به منظور درج اسناد و دارایی های با ارزش نامشخص، مانند املاک و مستغلات مورد استفاده برای گنجاندن در این فرآیند، کارشناسان منصوب دادگاه باید در این امر شرکت کرده و ارزش دارایی هایی را تعیین می کند. که ارزش آنها به وضوح قابل تعیین نیست. و امکان استفاده از این املاک را در بیشتر کردن سرمایه سازمان فراهم می کند.

نرم افزار مدیریت حضور و غیاب