زنجیره ی بلوکی (Block-chain)

فناوری “بلاک چین” نرم افزار نیست، بلکه یک تکنولوژی است که می تواند در هر نرم افزار، صنعت و حوزه ای استفاده گردد. به طور خلاصه ازمزایای این فناوری می توان گفت که اعتبار سنجی یک داده را با “بلاک چین” می توان تعیین نمود. بدین منظور زمانی که یک داده داخل زنجیره ی بلوکی است یا در اصطلاح بلاک شده است، کسی نمی تواند ادعا کند آن داده غلط است. حال این بلاک شدن با “فرآیند اجماع” دربلاک چین اتفاق می افتد.

با یک مثال “فرایند اجماع” را می توان به صورت عملیاتی تر توضیح داد. وقتی سندی کاغذی ایجاد می شود، شخصی سند را تایید و امضا می کند، سپس شخص دیگری نیز سند را بررسی و صحت آن را تایید و امضا می کند و به همین ترتیب چندین نفر نیز سند را بررسی و امضا می کنند، پس فرآیند اجماع در جهت تایید و درستی آن سند انجام شده است.

به ازای هر نفر یک امضای دیجیتال در فضای مجازی وجود دارد که می توان با آن داده ها را تایید کرد که در فناوری بلاک چین به هر یک از این تاییدکنندگان ” Node ” گفته می شود. هنگامی که بیش از 1 Node، سندی را تایید کند، یعنی صحت آن سند مورد تایید است و درون زنجیره قرار می گیرد. این قرارگیری در زنجیره در واقع باعث برگشت ناپذیرشدن سند می شود و دیگرهرگز قابل ویرایش و حذف نمی باشد.

حال به صورت عملیاتی به شرایط استفاده ازاین فناوری می پردازیم. به طور کلی مزایای بسیاری دراستفاده از فناوری بلاک چین وجود دارد اما در حال حاضر به همین دو مزیت “غیر قابل بازگشت بودن اسناد” و “زنجیره ی تایید کنندگان” اکتفا می کنیم و این دو را در بخشی از صنعت با مثال بررسی می کنیم.

فرض شود در یک شرکت، نرم افزار حسابداری وجود دارد، هنگامی که یک کارشناس حسابداری فاکتور هزینه ای را در سیستم تبدیل به یک سند حسابداری می کند و آن را در جهت تایید، امضا می کند، واحدهای مختلفی چون مدیرمالی، مدیریت عامل، دارایی و نهادهای نظارتی با این برگه سند ایجاد شده، درگیر خواهند شد و در پایان سال با تجمیع تمامی اسناد مالی امضا شده توسط مدیر عامل، مدیر مالی و… ترازنامه تهیه و به اداره دارایی ارسال می شود و در آنجا نیز ممیز، سرممیز، رئیس شعبه و… به بررسی و تایید اسناد می پردازند.
عملا در روندی که ذکر شد، همه در حال بررسی و تایید اسناد هستند.

حال اگر زنجیره ی بلوکی در این روند جای داشت، نهادهای نظارتی و تحلیل گران اقتصادی می توانستند با فراق بال بیشتری به بررسی دقیق تر صورت های مالی و تحلیل اطلاعات بپردازند.

در یک نگاه کلی، واقعیت این است که این فناوری می تواند درجهت تسریع،تسهیل و اصلاح روندهای کاری بسیار کمک کننده باشد تا جایی که راه را برهرگونه تخلف ببندد. چنانچه یک سند تایید و امضا شد، از طریق یک سیستم متمرکز و انلاین ( بلاک چین ) نیز فرآیند اجماع صورت پذیرد و از صحت اطلاعات وعدم برگشت پذیری آن مطمئن شد.
این فناوری در بسیاری از حوزه های کاری مانند بهداشت و درمان، مالی و حسابداری، خرید انلاین و… مورد استفاده قرار خواهد گرفت. مثالی ملموس تر از مسئله ای که گاهی ممکن است اتفاق بیوفتاد، تغییر قیمت در روند خرید آنلاین است.

ممکن است دیده باشید که جهت خرید انلاین از طریق سایت، ثبت سفارشی با مبلغی مشخص را انجام داده ایم اما پس از گذشت چند دقیقه با تغییر قیمت آن کالا روبه برو شده ایم ! حال اگر این سرویس با فناوری بلاک چین انجام می شد، هنگامی که فرآیند خرید شروع می شد ، برگشت ناپذیر و تغییر قیمت آن نیزغیر ممکن بود.

در واقع بحث “Smart Contract” یا همان قراردادهای هوشمند و بدون دخالت انسان در میان است. یعنی ماشین با الگوهای از پیش تعیین شده کار می کند و پس از خرید، تمام روند سفارش تا ارسال به صورت ماشینی و بر اساس همان قرارداد اولیه انجام میشود.

آنچه گفته شد خلاصه ای از تعاریف و مثال های فناوری زنجیره ی بلوکی جهت روشن تر کردن این فناوری در مسائل روزمره ای که با آن سرکار داریم بود که در مقالات آینده درباره ی آن بیشترتوضیح داده خواهد شد.

برچسب ها:
, , ,
Share this post on:

اخرین دیدگاه ها …

    شرکت پرشین سیستم هخامنش اولین شرکت در تولید نرم افزار های حوزه مالی براساس تکنولوژی بلاک چین
    تلفن: 021-91008664
    INFO@Persiansys.ir

    آیکون های اجتماعی